Post

Czym dokładnie jest kąpiel w kapciach?

Szukając idealnej wanny wolnostojącej do swojej nowej łazienki, być może natknąłeś się na wannę typu slipper. Czym dokładnie jest wanna typu slipper?

Ta kultowa wanna powstała w 1800 roku, a swoje początki zawdzięcza łaźniom i pralniom epoki wiktoriańskiej. W czasach, gdy zaczęto łączyć czystość ze zdrowiem, kąpiel nabrała nowego znaczenia w zapobieganiu rozprzestrzeniania się chorób.

Łaźnie pantoflowe, które początkowo były domeną klas pracujących, pozwalały ludziom kąpać się w ciepłej lub zimnej wodzie, a później znalazły zastosowanie w gospodarstwach domowych. Dzięki nowoczesnej hydraulice są one nadal popularne.

Popularna tradycyjna wanna z pojedynczym dnem dostępna jest w różnych rozmiarach.


Łaźnia publiczna

Tradycyjnie wanna ma jeden koniec głębszy niż drugi, a krany są umieszczone na płytszym końcu, aby dać kąpiącym się przestrzeń do relaksu na drugim końcu. Zapewnia to również pewną dozę prywatności, co było bardzo przydatne, gdy znajdowały się one w publicznych łaźniach, a woda w nich dłużej pozostawała ciepła.

W odróżnieniu od większości nowoczesnych wanien, wanny typu slipper są zazwyczaj projektowane jako urządzenia wolnostojące i dobrze wyglądają ustawione w centralnym punkcie łazienki. Krawędź wanny ma zazwyczaj wywinięty blat, aby ułatwić wchodzenie i wychodzenie, a urządzenie stoi na nóżkach, które podnoszą je z podłogi.

Wariacją tego popularnego stylu jest "podwójna" wanna pantoflowa (zwana też wanną "łódką"), w której oba końce są wysokie, a środek opadający, co daje symetryczną formę.

Tradycyjna podwójna wanna Chartham firmy The Bath Co. jest cudownie przestronna i luksusowa.


Nowoczesne wanny kapciowe

Pierwotnie wanny wykonane były z żeliwa pokrytego emalią, obecnie dostępne są w różnych materiałach, od miedzi po ceramikę, a nawet kamień czy drewno. Wiele nowoczesnych wanien nawiązuje do klasycznego stylu XIX-wiecznego, ale obecnie można je znaleźć w wielu wzorach, które zaspokoją wszystkie gusta.

Zamiast tradycyjnych żeliwnych nóżek można zastosować drewniane klocki lub cokoły lub wybrać płaską podstawę zamiast 4 oddzielnych wsporników.

Wanna wolnostojąca Hardy to współczesna wersja tradycyjnej wanny typu slipper.

Do wyboru jest krawędź toczona lub płaska, a poręcz jest kolejnym elementem, który można dodać w razie potrzeby. Chociaż wiele wanien pantoflowych ma obecnie bardziej nowoczesny design, istota eleganckiej, wolnostojącej wanny wiktoriańskiej pozostaje zachowana, co sprawia, że jest to świetna propozycja dla osób pragnących stworzyć łazienkę w stylu przejściowym, która stanowi pomost między tradycją a nowoczesnością.


Sklep z wannami typu slipper

Dlaczego nie przejrzeć naszej oferty wanien kapciowych i nie znaleźć idealnej wanny dla siebie?